X
تبلیغات
زولا
چهارشنبه 20 آذر‌ماه سال 1387 ساعت 02:01 ق.ظ

با سلام و به قول ایتالیایی ها In the nome of dio ,


جاوااسکریپت یک زبون استاندارد برای ساخت صفحات قدرتمند وب است . اما مشکلی که داره اینکه ,  بازدید کننده سایت شما میتونه با استفاده از گزینه Page Source کدهای جاوااسکریپت رو مشاهده کنه چونکه همونطور که میدونید ,  جاوااسکریپت یک زبان Client Side است و در واقع رو سیستم کاربر پردازش میشه و طبیعتا کاربر میتونه به کد ها دسترسی پیدا کنه . خوب اگر شما بخاهید که کاربر نتونه کد ها رو ببینه ,  باید چه کار کنید ؟


یک obfuscator ابزاری است که این کار را برای شما انجام می دهد . این ابزار در واقع کدها رو ناخوانا می کنه و یا شکل داده ها رو عوض میکنه و یا اونها رو مخفی میکنه مثلا یک آرایه رو به چند آرایه تقسیم میکنه و... .البته این رو باید متذکر بشم که این ابزار ها نمی تونه جلوی مهندسی معکوس بگیره اما ابزاری است که جلوی خیل کاربران رو در مقابل دیدن سورس می گیره .


معرفی obfuscator برای JavaScript :


Jasob :این یک برنامه تجاری است که obfuscation کردن CSS و JavaScript رو ساپورت می کنه .
Javascript Obfuscator: اینم برنامه خوبی است که html و javaScript رو پشتیبانی میکنه .


ObfuscateJS : این برنامه امکان فشرده سازی کد ها رو هم داره .


Stunnix JavaScript Obfuscator : یک ابزار مبتی بر وب است که گزینه های به درد بخوری مانند پنهان سازی داده ها و فشرده سازی دارد.


Thicket Obfuscator: این ابزار هم علاوه بر امن سازی کد ,  کد رو بهینه می سازد . این ابزار می تونه چند فایل رو تو یه فایل جمع کنه و ... .


البته ابزار های زیادی در این مورد وجود دارد ولی این Jasob  معروفترین است که پیشنهاد میشه از این استفاده بشود .


البته اگر شما ابزار بهتری می شناسید ,  معرفی بکنید تا ما هم استفاده نماییم .منبع : ترجمه آزاد توسط SirAsad از TechRepublic .

یاشیاسیز

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo