پنج‌شنبه 21 شهریور‌ماه سال 1387 ساعت 04:02 ب.ظ

بزرگترین آزمایش تاریخ علم آغاز شد


از ساعتی پیش،‌بزرگترین آزمایش علمی تاریخ بشر در مرز فرانسه و سوییس آغاز شد.ساعت 12 ظهر به وقت ایران، ‌اتاق کنترل شتاب دهنده حلقوی سرن به نام LHC‌ که میزبان مدیران سالهای دور و نزدیک این مجموعه،‌ دانشمندان و خبرنگاران بود ،‌با توضیحات کوتاه مدیر فعلی سرن،‌کار خود را آغاز کرد.


وی در سخنان کوتاه خود این روز را روز بزرگی برای سرن و شتاب دهنده LHC‌ خواند. شتاب دهنده ای که با مشارکت بیش از 50 کشور جهان – از جمله ایران – و فعالیت شبانه روزی چند هزار دانشمند در مدت 10 سال ساخته شده است. این شتاب دهنده به شکل دایره ای غول ژیکر در زیر زمین و زیر خاک کشورهای فرانسه و سوییس می گذرد و دایره ای به محیط 27 کیلومتر را شکل می دهد.

پس از صحبتهای ابتدایی ،‌اولین باریکه پروتون وارد این شتاب دهنده شد و مراحل اول تنظیم مسیر را سپری کرد.در این آزمایش که از آن به آزمایش مهبانگ نام می برند،‌ قرار است دو پروتون با سرعت قریب به سرعت نور با هم برخورد کنند.

فیزیکدانان ذرات معتقدند در این آزمایش می توانند شرایط اولیه شکل گیری عالم بر مبنای نظریه مهبانگ را شبیه سازی کنند. آنها امیدوارند در این چند میلیونیوم ثانیه،‌اتحاد نیروهای اصلی ، ‌ابعاد اضافی عالم ، ‌ماده تاریک، ‌ضد ماده و همینطور بسیاری از ذرات بنیادی ابتدایی را آشکار کنند.

بسیاری از محققان امیدوارند با انجام این آزمایش و تکرار آن در ماه‌ها و سالهای آینده به شرایط اولیه کیهان دست یابند. همچنین با بررسی ذرات بنیادی بتوانند به ذره بنیادی که عامل به وجود آمدن جرم در مواد می شود دست پیدا کنند.

این پرو‍‍ژه با هزینه ای بیش از 8 میلیارد یورو آغاز شده است و مهندسان پیچیدگی آن را بسیار بیش از پیچیدگی ماموریت سفر انسان به ماه می دانند.

تا این لحظه همه مراحل آزمایش مطابق برنامه از پیش تعیین شده به پیش رفته است.منبع : جام جم آنلاین

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo